Share:
 

Season Results

Season 
Grade 
RND Dates Home Team   Away Team Venue
1 20 Feb 22 North Dandenong
9/173(cc) AN Heldt 48* JI Khan 43 C McCartney 20 T Sultani 19  C Roberts 3/18 D Vimukthi 3/35 KG Fernandez 2/50
def by St Mary's
7/178 R Nanayakkara 43 W Pires 36* J Kari 35  SA Sadiq 3/47
Lois Twohig Reserve Oval #1 (Turf) 
2 27 Nov 21 Narre South
9/145 VD Jayasuriya Arachchige 61 KA Dickson 19  JI Khan 4/29 Z Aseel 2/44
def North Dandenong
144 C McCartney 78 JI Khan 17  T Phillips 4/17 KA Dickson 3/41 VD Jayasuriya Arachchige 2/21
Strathaird Reserve Oval #1 (Turf) 
3 4 Dec 21 Berwick
0/102 LJ Brown 53* J Cleland 49*  
def North Dandenong
101 H Ali 27* M Thedchanamoorthy 23  A Perrin 4/19 MF Chasemore 3/5 JW Goodes 2/24
Arch Brown Reserve 
4 11 Dec 21 North Dandenong
2/88 S Mehmood 44 R Laghmani 32*  
def Narre Warren
86 Z Allen 27 BJ Radhakrishnan 21  H Shafahi 2/8 M Thedchanamoorthy 2/9 JI Khan 2/16 SA Sadiq 2/22
Lois Twohig Reserve Oval #1 (Turf) 
5 18 Dec 21 Springvale South
9/236(cc) JN Wyatt 55 M Forsyth 37 BE Baxter 35 R Quirk 29 AB Buch 21 LA Hamilton 20* J Mackenzie 15  H Ali 3/48 S Gupta 2/36
def North Dandenong
132 RJ Shaw 44 S Gupta 25 R Laghmani 16  JL Straker 4/35 J Dowling 2/24 BE Baxter 2/50
Alex Nelson Reserve 
6 6 Feb 22 North Dandenong
108 C McCartney 27 AN Heldt 20* R Sharma 15  M Goodwright 3/23 WT Nicholas 2/15 H Ali 2/23 NB Kariyawasam 2/26
def by Buckley Ridges
3/109 BJ Wright 44* JD Holden 30 ML Udawatte 27  
Lois Twohig Reserve Oval #1 (Turf) 
7 15 Jan 22 North Dandenong
118 JI Khan 61 R Laghmani 26 C McCartney 25  J Hammond 5/26 RM Hillard 4/10
def by Hallam Kalora Park
3/121 BP Hillard 42 CP Connolly 36  S Gupta 2/36
Lois Twohig Reserve Oval #1 (Turf) 
8 22 Jan 22 St Mary's
95 K Niranjana 53*  AA Raza 5/26 S Gupta 2/12 SA Sadiq 2/25
def by North Dandenong
213 C McCartney 69* JI Khan 40 T Sultani 40 S Shah 33  K Niranjana 4/66 D Vimukthi 3/13
Carroll Reserve Oval #2 (Turf) 
9 29 Jan 22 North Dandenong
drew Narre South
Lois Twohig Reserve Oval #1 (Turf) 
10 5 Feb 22 North Dandenong
101 S Mehmood 23 JI Khan 15  NA Shirt 3/19 JW Goodes 3/21 R Siwes 2/15
def by Berwick
166 B Emmett 49 R Siwes 41 JW Goodes 16* MF Chasemore 15 JD Wilcock 15  SA Sadiq 3/41 H Ali 2/10
Lois Twohig Reserve Oval #1 (Turf) 
11 12 Feb 22 Narre Warren
8/215(cc) BJ Radhakrishnan 70* JR Elliott 32* D Orchard 21  H Ali 3/52 SA Sadiq 2/25 AA Raza 2/57
def by North Dandenong
6/232(cc) C McCartney 79* T Sultani 57 AN Heldt 39 S Mehmood 23  MA Radhakrishnan 2/36
Sweeney Reserve Oval #1 (Turf) 
12 19 Feb 22 North Dandenong
164 JI Khan 41 T Sultani 41 C McCartney 19  JL Straker 4/43 AB Buch 3/41
def by Springvale South
9/174(cc) BA Sharp 45 BE Baxter 41 AB Buch 20  S Shah 3/36 JI Khan 2/13 S Gupta 2/46
Lois Twohig Reserve Oval #1 (Turf) 
13 26 Feb 22 Buckley Ridges
4/260 JW Hobbs 75* ML Udawatte 48 Z Sheikh 45 MD Davies 29* JD Holden 26 BJ Wright 20  M Sultani 3/28
def North Dandenong
7/254(cc) S Mehmood 101* AN Heldt 50 JI Khan 38 C McCartney 19 S Shah 15  H Ali 2/41 MD Davies 2/68
Park Oval 
14 5 Mar 22 Hallam Kalora Park
3/124 J Hammond 66* UI Hettige 19 LG Booth 17  
def North Dandenong
121 C McCartney 23 S Shah 18  J Hammond 3/27 RM Hillard 3/29 W Whyte 2/21
Hallam Recreation Reserve 
The qualification for this report is 15 runs, 2 wickets.